Magnez to niezwykle istotny pierwiastek spełniający wiele funkcji w organizmie. Okazuje się, że jego obecności wymaga dieta antynowotworowa- magnez może odgrywać różnorodne funkcje protekcyjne..
MAGNEZ- PODSTAWOWE FUNKCJE
. Jako budulec związków helatowych, tworzy związki kompleksowe z fosfolipidami, stanowi integralną część struktury błon komórkowych, wewnątrzkomórkowych, mitochondrialnych i siateczkowych. Dodatkowo stabilizuje rybosomy, lizosomy i mitochondria .Jest niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego. M.in. poprzez udział procesach przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów, w wyniku czego pozyskiwana energia niezbędna do pracy neurocytów. Dodatkowo, reguluje ich pobudliwość, co koi nerwy, uprawnia procesy myślowe i pamięć.
W mięśniach szkieletowych reguluje stopień ich napięcia, łagodząc przewlekłe zmęczenie i kontuzje. Również układ kostny jest zależny od magnezu. Z wapniem, fosforem i witaminą D buduje kościec i zęby, przy czym istotny jest jego stosunek do ilości wapnia. Stosunek ten powinien wynosić on 1:2 Mg: Ca[1]. Magnez jest ważny dla układu naczyniowo-sercowego, chroniąc przed zawałem. (Jest zresztą podawany dożylnie osobom po zawale, gdyż reguluje arytmię i zapobiega powstawaniu skrzepów).
DIETA ANTYNOWOTWOROWA- MAGNEZ DZIAŁA PROTEKCYJNIE
Mechanizm protekcyjny w układzie kardiowaskularnym polega na tym, że przy niedoborze magnezu naczynia krwionośne patologicznie kurczą się, zwiększając ciśnienie krwi. W układzie oddechowym magnez działa rozszerzająco na drogi oddechowe, dlatego zaleca się go w astmie lub zapaleniu oskrzeli. Reguluje też pracę tarczycy i łagodzi dolegliwości bólowe przy migrenie i miesiączce. Magnez działa protekcyjnie na skażenie komórek metalami ciężkimi: aluminium, rtęcią, ołowiem, kadmem, berylem i niklem. Jest to jeden z mechanizmów, w jaki może zapobiegać powstawaniu nowotworów. Kolejny mechanizm antynowotworowego działania magnezu to uczestnictwo w produkcji glutationu ( silny antyoksydant). Poprzez udział w licznych procesach komórkowych magnez stabilizuje ATP, dba o prawidłową pracę i funkcję mitochnodrium. Umożliwia prawidłowe kopiowanie i naprawianie DNA oraz RNA,
(mutacje genetyczne są jednym z czynników nowotworzenia, drugim zaś nieprawidłowy metabolizm komórkowy). Warto też wspomnieć, że wspiera układ immunologoiczny, którego prawidłowa praca umożliwia wczesne wykrycie i naturalną apoptozę patologicznych komórek.
POZIOM MAGNEZU W ORGANIZMIE
Prawidłowy w surowicy powinien się mieścić w granicach od 1,3-2,7 mg/dL. Na poziom magnezu w organizmie wpływa aktywność fizyczna, narażenie na stres, niektóre choroby i leki.
Dodatkowo oczywiście dieta i suplementacja. Jego niedobór występuje głównie u studentów i dzieci w wieku szkolnym, pracowników naukowych i pracujących umysłowo. Również u osób o stresującej pracy i stylu życia, osób ciężko pracującym fizycznie, ciężarnych i osób
na niezbilansowanej diecie.
PRAKTYCZNA DIETA ANTYNOWOTWOROWA- MAGNEZ ZNAJDZIESZ W… ?
Podstawowym źródłem powinna być dieta. Czy u osób zdrowych, czy też w diecie antynowotworowej magnez może być czerpany z różnych grup produktów. Produkty zbożowe, orzechy, warzywa strączkowe, kakao i czekolada, kasze(gryczana), warzywa zielonolistne, ciemne pieczywo, groszek, szpinak, banany. Żółte sery, ryby ,woda mineralna i twarda woda pitna także zaliczane są do dobrych źródeł. Należy pamiętać, że podczas gotowania dochodzi do strat 30-75%. Lepiej wchłania się w środowisku kwaśnym i w obecności B6. Gorzej wchłania się z alkoholem, nasyconymi kwasami tłuszczowymi, przy wysokim stężeniu wapnia i fosforu. Wchłanianie magnezu zwiększyć może też obecność kalcytriolu. Nie należy stosować go z lekami przeciwkrzepliwymi, ostrożność należy zachować łącząc go z glikozydami naparstnicy[3].
NIEDOBORY POKARMOWE A DIETA ANTYNOWOTWOROWA- MAGNEZ W NIEPRAWIDŁOWYM STĘŻENIU
Magnez wchodzi też w reakcję z tetra cyklinami stosowanymi w leczeniu nerek, zmniejszając ich skuteczność. Podobnie zmniejsza wchłanianie żelaza, fluorków i pochodnych warfaryny. Natomiast sam reaguje wzmożonym wydalaniem przez nerki na obecność aminoglikozydów, pętlowych leków moczopędnych, amfoterycyny B, mineralokortykosteroidów, cisplatyny, cykloseryny. Do objawów niedoboru należą bóle zrostkowe, kołotanie serca, skurcze i drżenia mięśniowe, brak sił, wypadanie włosów, łamliwość paznokci. Problemy kostno-stawowe, poronienia, częste infekcje, nerwowość i labilność emocjonalna, depresja [2]. Natomiast nadmiar magnezu jest rzadkim przypadkiem, gdyż w dużej mierze usuwają go nerki,
dodatkowo wraz wysyceniem w organizmie spada jego wchłanialność. Niemniej mogą się pojawić objawy takie jak nudności i biegunka, trudności w oddychaniu, zawroty głowy czy śpiączka.
ZAPOTRZEBOWANIE- ILOŚCIOWA ZALEŻNOŚĆ DIETY ANTYNOWOTWOROWEJ- MAGNEZU
Dzienne zapotrzebowanie w diecie antynowotworowej magnezu nie różni się od zapotrzebowania osoby zdrowej. Waha się w zależności od grupy wiekowej:
niemowlęta – 30 mg
dzieci – od 5. miesiąca życia do 1. roku życia – 70 mg
dzieci: od 1. do 3. roku życia – 80 mg; od 4. do 9. roku życia – 130 mg;
chłopcy: od 10. do 12. roku życia – 240 mg; od 13. do 18, roku życia – 410 mg;
dziewczęta: od 10. do 12. roku życia – 240 mg; od 13. do 18, roku życia – 360 mg;
mężczyźni: od 19. do 30. roku życia – 400 mg; >31 lat – 420 mg;
kobiety: od 19. do 30. roku życia – 310 mg; 31 lat – 320 mg;
kobiety w ciąży: <19 lat: 400 mg; >19 lat – 360 mg;
laktacja: <19 lat: 360 mg; >19 lat: 320 mg;[4].
NAJLEPIEJ NATURALNIE
Zachęcam do tego, by starać się pokrywać to zapotrzebowanie w sposób naturalny, z diety. Sporo przepisów
na dania bogate w magnez znajdziecie w moim najnowszym e-booku , a jeśli jesteście na diecie ketogenicznej, zainspirujcie się tym e-bookiem .
Magnez jest ważnym składnikiem ale w nie nadmiarze
jak wszystko, w nadmiarze szkodzi